هایپوگلایسمی (افت قند خون)

شایع ترین و مهم ترین عارضه بیماران دیابتی که تحت درمان با انسولین یا داروهای ضد دیابت می باشند افت قند خون یا هایپوگلایسمی است. اگر میزان قند خون به کمتر از 60 میلی گرم در دسی لیتر برسد احتمال بروز آن وجود دارد. در افرادی که دیابت آنها کنترل نشده است در قندهای کمتر از 90 میلی گرم نیز ممکن است علایم افت قند خون بروز کند.

علایم شایع:

گرسنگی شدید

لرزش و سرگیجه

عصبانیت و بی قراری

تعریق

سردرد

مشکل در تمرکز

طپش قلب

توهم و مورمور شدن اطراف لب ها و انگشتان

دو تا دیدن اشیا و تاری دید

بیشتر شدن ضعف

اضطراب

تحریک پذیری و خواب آلودگی

مشکل در راه رفتن

لکنت زبان

تشنج، از دست دادن هوشیاری، کما

علل بیماری:

افزایش فعالیت روزانه بدون دریافت کالری مناسب ، تزریق بیش از حد انسولین و یا قرص های دیابت ، عدم مصرف وعده غدای اصلی یا میان وعده ،  فاصله زیاد بین مصرف غذا و تزریق انسولین

عوامل افزایش دهنده خطر:

وجود سایر بیماریها (کلیه، کبد، کم کاری تیروئید، گاستروانتریت، نارسایی احتقانی قلب) بیماران مسن، بیمارانی که تحت کنترل دقیق قند خون قرار دارند.

پیشگیری:

-آزمایش منظم میزان قند خون.

-حفظ برنامه زمان بندی رژیم، دارو، ورزش.

-همیشه مقداری قند همراه داشته باشید.

-علائم اولیه قند خون را بدانید و در صورت بروز سریعا اقدام کنید.

-اطمینان حاصل کنید که افراد خانواده و دوستان نسبت به این علائم آگاهی داشته باشند تا اگر شما آگاهی نسبت به زمان و مکان را از دست دادید یا دچار حالت گیجی شدید آنها به شما قندساده یا شیرینی جات دهند.

عواقب مورد انتظار:

معمولا از این حالت بهبودی کامل حاصل می شود اما این مسئله به سرعت تشخیص و درمان بستگی دارد

عوارض احتمالی:

شوک یا تشنج

آسیب دائمی مغز

درمان:

اگر بیمار هوشیار است و می تواند غذا یا نوشیدنی بخورد، باید سریعا به او داده شود. در صورت  امکان باید فورا قند خون چک شود(با گلوکومتر) و اگر افت قند خون شدید است انتخاب اول استفاده نصف لیوان آب میوه است هم چنین می توان از آب قند که شامل 6حبه قند در نصف لیوان آب  است، استفاده نمود. از 2عدد شکلات، 1 قاشق غذا خوری عسل، 3عدد خرما و 2قاشق شکر نیز می توان استفاده کرد.

بعد از مصرف یکی از کار های ذکر شده، از مواد قندی دیر اثرتر استفاده شود در صورت عدم بهبودی علائم بعد از 15 دقیقه باید مصرف این مواد را تکرار کرد.در صورت بیهوشی یا تشنج اطرافیان می توانند از آمپول گلوکاگون به صورت زیر جلدی یا عضلانی استفاده کنند. اثر این آمپول 10 تا 15 دقیقه بعد از تزریق است. در صورت عدم بهبودی بیمار فورا به اورژانس منتقل شود.

 

تهیه کننده :  سمیه مختاری ، نوشین دانشگر

زیر نظرآقای دکتر مجید رمضانی فوق تخصص غدد و متابولیسم

 

 

 

 

کتابخانه سلامت: