لوپوس

در حالت طبیعی سیستم دفاعی بدن عوامل خارجی مثل میکروب ها و ویروس ها را در هنگام ورود به بدن شناسایی کرده و از بین می برد. اگر سیستم ایمنی فرد بیمار باشد بطور مثال در اثر عوامل ارثی، قادر به تشخیص خودی از غیرخودی نباشد و  بافت های بدن خود شخص را مورد حمله قرار دهد باعث آسیب بافتی می شود به چنین بیماریهایی خود ایمنی می گویند. در این بیماران اعضای مختلف بدن مانند قلب، کلیه، پوست، مفاصل و شش ها مورد حمله سیستم دفاعی بدن قرار می گیرند.

این بیماری در خانم ها 8برابر آقایان است و غالباً در سنین 20 تا 30 سالگی مشاهده می شود.

علائم بالینی لوپوس:

ضعف - تب

بی اشتهایی - کاهش وزن

ریزش مو – زخم آفت

درد و تورم مفاصل

خشکی و سفتی مفاصل هنگام صبح

اختلال در عملکرد کلیه

وجود پروتئین در ادرار

 

ممکن است علائم دردوره هایی کاملاً ناپدید شود که به آن دوره ی خاموشی می گویند و در دوره هایی علائم شدت می یابد ولی در هر حال این بیماری جز بیماری های مزمن و طولانی مدت می باشد. عواملی که سبب تشدید بیماری می شود شامل عوامل محیطی مثل نور آفتاب، استرس، عوامل هورمونی، بعضی از داروها و حاملگی می باشد. داروی مصرف اصلی در این بیماری کورتون می باشد که باید به عوارض ناشی از مصرف آن توجه شود. این دارو سیستم  ایمنی بدن را ضعیف می کند و توصیه میشود در هنگام مصرف با دوزهای بالاتر از تردد در محیط های شلوغ و آلوده پرهیز شود.

راه های درمان این بیماری کدام است؟

راههای درمان با توجه به اینکه کدامیک علائم ذکر شده در بیمار باشد متفاوت بوده و باید مشخص شود بیمار کدامیک از علائم را دارد مثلاً اگر بیمار دچار مشکلات مفصلی یا پوستی شده باشد داروهائی مانند استروئیدها و یا کورتون (پردنیزولون) با دوز پایین توصیه می شود این بیماران نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرند به خصوص در ساعاتی که تابش نور آفتاب شدید است(10 صبح تا 4 بعدازظهر). در این بیماران بر اساس علائم موجود درمان شروع می شود.

برای بیمارانی که اختلالات سیتم هایی مانند مغز و کلیه را داشته باشند بایستی از داروهای سایتوتوکسیک یا داروهای قوی تر که سیستم ایمنی را ضعیف می کنند استفاده شود.

رژیم غذایی:

غذاهای سرشار از پروتئین، ویتامین و آهن به حفظ حداکثر تغذیه و پیشگیری از کم خونی در بیمار کمک می نماید اگر بیمار کاهش وزن دارد افزایش جذب کالری را با مصرف میان وعده ها یا مکمل های پروتئین و پرکالری توصیه می کنیم در صورت گرفتاری کلیه یک رژیم کم نمک و کم پروتئین توصیه می نمائیم.

کنترل بیماری:

تغذیه مناسب با مواد دارای پروتئین، کلسیم و مواد لبنی داشته باشید، سعی کنید منظم و طبق برنامه زندگی کنید تا داروهایتان را فراموش نکنید، متعادل غذا بخورید و نمک مصرفی تان کنترل شده باشد. در ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر که شدت نور آفتاب بیشتر است از منزل خارج نشوید یا از کرمهای ضدآفتاب استفاده نمائید. قبل از هر اقدام دندانپزشکی با پزشک خود مشورت کنید جهت انجام واکسیناسیون با پزشک خود مشورت کنید. بارداری در زمان خاموشی بیماری امکان پذیر می باشد برای برنامه ریزی جهت بارداری حتما با پزشک خود مشورت نمائید. ضمناً بارداری سبب تشدید علائم لوپوس می گردد و در دوره بارداری باید به طور مرتب توسط پزشک داخلی تان ویزیت شوید.

از آنجائی که بیماری لوپوس یک بیماری خود ایمن و مزمن می باشد و دوره های فعالیت بیماری در افراد مبتلا به لوپوس یکسان نیست آگاهی بیمار و اطرافیان او از چگونگی روند بیماری به بهتر شدن زندگی بیمار و سودمند تر شدن پیامد درمان ها کمک ارزنده ای می نماید. آشنایی بیماران درگیر با بیماری لوپوس با یکدیگر در میان گذاردن آگاهی ها و دستاوردهای هر یک از آنان با یکدیگر در بهبود زندگی آنها کمک شایانی است و همینطور اطمینان از اینکه در صورت دریافت کامل و موثر درمان می توانند مانند افراد سالم زندگی معمولی خود را داشته باشند.

 

تهیه کننده: کارشناس پرستاری آمنه شاکری

زیر نظر: آقای دکتر حمیدرضا موسوی (فوق تخصص روماتولوژی)

کتابخانه سلامت: