تکرر ادرار در کودکان

تکرر ادرار lمشکلی شایع است که اغلب اوقات برای بچه های 4-5 ساله اتفاق می افتد، اما نکاتی که شما می بایست در ارزیابی اولیه خود  توجه داشته باشید این است که:

 • کودک شما نباید هنگام دفع ادرار درد داشته باشد.
 • کودک شما نباید در طول روز خودش را خیس کند.
 • کودک شما نباید بیش از اندازه مایعات بنوشد.
 • کودک شما می بایست قبال تعلیم توالت رفتن را داشته است.

علت چیست؟

تکرر ادرار گهگاه بازتابی از فشارها و ترسهای هیجانی است،به این معنی که کودک شما تحت فشار و استرس است. علایم به صورت بی اختیاری و غیر عمدی است و نه از روی عمد. تکررادرار ممکن است یک تا دو روز بعد از رویداد استرس زا یا تغییر در شرایط روتین زندگی کودک شروع شود.نگرانی شما در مورد بیماری کودک می تواند شرایط را بدتر کند. تنبیه و سرزنش یا دست انداختن کودک نیز می تواند علایم رابدتر کند.

علی رغم اینکه علل فیزیکی و جسمی نادر هستند فرزند شما باید توسط مراقب بهداشتی معاینه شود، تنها تستی که معمولا  مورد نیاز است آزمایش ادرار است و X-Ray (گرافی) لازم نیست.

چه مدت طول خواهد کشید؟

در مجموع تکرر ادرار در اطفال جزء موارد کم خطری است که معمولا خود به خود رفع می شود.اگر شما بتوانید هر چیزی را که به فرزند شما استرس وارد می کند را شناسایی کرده و برطرف کنید تکرر ادرارش ظرف 1 تا 4 هفته برطرف خواهد شد.

بدون درمان معمولا علایم خود به خود ظرف 2 تا 3 ماه بهبود می یابد.در تعداد کمی از بچه ها که مثانه کوچکی دارند و مشکلاتی نظیر خیس کردن رختخواب دارند علایم نسبت به موارد قبلی ممکن است بیشتر طول بکشد.

چگونه می توانم به کودکم کمک کنم؟

به کودکتان اطمینان بدهید که او از نظرجسمی سالم است.به کودکتان بگویید که بدنش، کلیه ها، مجاری ادرارو دیگر جنبه های سلامتی که او درباره آنها نگران است سالم است زیرا هنگامی که خانواده واحتمالا پزشک درباره مثانه کودک و دستگاه ادراری او احساس نگرانی می کنند کودک می ترسد که نکند مجاری ادراری اش مشکلی دارد.به کرات به او اطمینان بدهید که او کاملا سالم است.

به کودکتان اطمینان بدهید که او می تواند یاد بگیرد مدت زمان طولانی تری ادرارش را نگه دارد.به او اطمینان دهید خودش را خیس نخواهد کرد چون این موضوع برای کودک هراس آور است.اگر او قبلا خودش را خیس می کرده است او را تشویق کنید تا درباره خجالتش صحبت کند وبه او قوت قلب دهید که این حالت برای بیشتر بچه ها گاهی اتفاق می افتد.به او بگویید که به تدریج خواهد توانست هر 2-3  ساعت ادرار کند یا همان الگوی قبلی دفع ادرارش را داشته باشد.اگر به طور کلی تکرر ادرارش در طی خرید یا گردش و سفر بدتر می شود او را برای مدتی با خود به مکان های عمومی نبرید.

به کودکتان کمک کنید تا راحت و آرام باشد. تکرر ادرار می تواند ناشی از یک بحران روحی وروانی باشد.به کودکتان اطمینان بدهید که او در هر روز وقت آزاد و لحظه های خوشایندی خواهد داشت. اگر او بالای 8 سال سن داردورزشهای تن آرامی می تواند به کودکتان کمک کند.

افزایش شادمانی و تعادل در محیط منزل احساس امنیت و آرامش خاطر را به کودکتان بر می گرداند.

از پرسنل مدرسه یا مراقب روزانه کودکتان بخواهید تا هر تنش و بحرانی که در آنجا وجود دارد را کاهش دهند.

سعی کنید کشف کنید که چه چیزی برای کودکتان استرس آور است.با سایر افراد خانواده نشستی داشته باشید و در مورد حوادث استرس آوری که ممکن است 1 تا 2 روز قبل از تکرر ادرار اتفاق بیفتد فکر کنید.همچنین از پرسنل مدرسه یا مراقبین روزانه بخواهید که در این مورد فکر کنند و نظر بدهند. در مورد عقایدتان در مورد عوامل استرس آور با کودکتان صحبت کنید و سعی کنید به او کمک کنید تا بر این استرس ها چیره شود.

رویدادهای استرس آور رایج عبارتند از:

 • مرگ در خانواده
 • تصادف یا حوادث تهدید کننده زندگی
 • تنش در زندگی زناشویی
 • بیماری والدین یا خواهر وبرادر
 • ورود به مدرسه یا رفتن به یک مدرسه جدید
 • نگرانی زیاد در مورد تنها ماندن در شب یا تاریکی
 • خیس کردن خودش در حضور همسالانش

علایم تکرر ادرار را نادیده بگیرید.وقتی کودک شما به طور مکرر از توالت استفاده می کند به کودکتان یادآوری نکنید ودر این مورد با او صحبت نکنید. به او یادآوری نکنید که این علایم (مانند رفتن به دستشویی به طور مکرر) شما را نگران می کند.از اینکه تعداد دفعات دفع ادرار کودکتان را برشمرید خودداری کنید.هیچ نمونه ای از ادرار یا حجم ادرار را جمع آوری نکنید.از کودکتان درباره علایمش یا ساعت ادرار کردنش پرس وجو نکنید.

کودک شما نیاز ندارد ورزش هایی که باعث کشش مثانه می شود را انجام دهد.

کودک شما نیازی به این ندارد که به او بگویید شما درباره اینکه آیا او بهتر خواهد شد یا همینطور خواهد ماند فکر می کنید.

مطمئن شوید که کودک شما توسط سرپرستان یا معلمانش مجازات یا نکوهش نمی شود.

خانواده تان را از گفتگو درباره تکرر ادرار منع کنید.هر چه کمتر درباره تکرر ادرار صحبت کنید کودکتان کمتر درباره آن نگران خواهد بود.اگر کودک شما موضوع را بزرگ می کند به او اطمینان دهید که به تدریج بهتر خواهد شد.

از حمام حباب یا موارد آزاردهنده دیگر اجتناب کنید.حمام حباب می تواند علت تکرر ادرار در کودکان و به خصوص در دختران باشد.حمام حباب می تواند به قسمت های باز مجاری ادرار آسیب برساند.حمام در آبی که حاوی شامپو مو است نیز می تواند علت علایم مشابه باشد.به علاوه قبل از بلوغ مطمئن باشید کودکتان ناحیه ژنیتال را با آب می شوید نه با صابون.

چه موقع من باید با مراقب بهداشتی کودکم صحبت کنم؟ 

تکرر ادرار به حالت نرمال برنگشت بعد از اینکه شما به مدت 1 ماه به توصیه های بالا عمل کردید.

کودک شما در موقع دفع ادرار درد یا سوزش داشته باشد.

کودک شما در طول روز خودش را خیس کند.

کودک شما مقدار زیادی مایعات بنوشد.

 

تهیه کننده: خانم ز- فتحیان (کارشناس پرستاری) زیرنظرآقای دکتر محمدرضا قرائتی ارولوژیست وفلوشیب پیوند کلیه

 

 

کتابخانه سلامت: